
Styrenhet pollare
Scudo-G är en halvautomatisk pollare i Scudo serien. Scudo-G har en invändig gasfjäder och mekaniskt frigöringssystem med nyckel. Med ett kollisionsmotstånd på 30 000 Joule utgör den ett gott skydd.
Halvautomatiska pollare kan användas tillsammans med helautomatiska eller fasta pollare för att skydda ett större område där man använder sig av halv eller hel-automatiska pollare för att kunna öppna upp passager för fordon men begränsa tillträde på andra platser med fasta installationer. På så sätt hålls totalkostnaden nere men säkerheten och funktionen bibehålls.
Scudo-G är designad likadant som de automatiska modellerna så att de kan kombineras i samma installation. Som standard kommer Scudo-G i stål lackat i grått (RAL 7015) med en reflekterande tejp i ovankant för god synbarhet.
Mått ovan mark: Ø114 x H500
Mått under mark: Ø168 x H593
Kollisionsmotstånd: 30 000 J
Fundament: Betong
UtgrävningØ: 300x300 x H600 mm
Netto vikt: 24 kg
Brutto vikt: 25 kg
Art.nr. SCU13-001
Halvautomatisk pollare med gasfjäder.
Fraktvillkor
Vi levererar den här varan utan kostnad om det totala ordervärdet överstiger 2000 kr. Vid ordrar under 2000 kr debiteras en fraktkostnad på 200 kr. Du kan också välja att hämta din beställning på vårt lager.

Styrenhet pollare

Automatisk pollare Grizzly

Halvautomatisk pollare Scudo-GN

Automatisk pollare Easy

Automatisk pollare Grizzly 800

Automatiska pollare Oak

Automatisk pollare Dakota

Vi kan hjälpa dig att montera! Bland våra kunder återfinns allt ifrån privatpersoner och bostadsrättsföreningar till kommuner och byggföretag. Hos oss är alla välkomna och inget jobb är för stort eller för litet. Läs mer och begär en kostnadsfri offert idag.
Välj typ av kund
(exkl. moms)
(inkl. moms)