
Halvautomatisk pollare Scudo-G
B-LOCK HP140H500T4 är en halv-automatisk pollare i B-LOCK serien. Pollaren öppnas genom gaskompression och stängs manuellt genom att skjutas ner i marken. Med ett kollisionsmotstånd på 56.000 Joule bör den inte ses som en högsäkerhetsprodukt även om den utgör ett rejält hinder som klarar att stoppa ett fordon med tjänstevikt på 1,5 ton som färdas 31 km/h.
B-Lock halvautomatiska pollare kan användas tillsammans med helautomatiska eller fasta pollare för att skydda ett större område där man använder sig av automatiska pollare för att kunna öppna upp passager för fordon men begränsar tillträdet på andra platser med fasta installationer. På sätt hålls totalkostnaden nere men säkerheten och funktionen bibehålls.
Alla pollare i B-LOCK serien kan kundanpassas gällande design och utseende. Du kan själv välja färg på LED-belysning, kulör på pollaren och tryck på pollaren. Alla pollare i B-LOCK serien är varmgalvaniserade eller i rostfritt utförande och byggda för att hålla länge.
Cylinder diameter: 140mm
Cylinder tjocklek: 4mm
Höjd ovan mark: 500mm
Material: Stål FE360
Total vikt: 31 kg
Rostskydd cylinder: Varmgalvanisering
Ytbehandling: Polyesterlackerad
Kollisionsmotstånd: 56.000(J)
Statiskt motstånd öppet läge: 40.000 kg
Art.nr. POL08-001
B-LOCK HP140H500T4 är en halvautomatisk pollare som öppnas genom gaskompression och stängs manuellt. Pollaren har ett kollisionsmotstånd på 56.000 Joule.
Vi kan hjälpa dig att montera! Bland våra kunder återfinns allt ifrån privatpersoner och bostadsrättsföreningar till kommuner och byggföretag. Hos oss är alla välkomna och inget jobb är för stort eller för litet. Läs mer och begär en kostnadsfri offert idag.
Välj typ av kund
(exkl. moms)
(inkl. moms)
2022-03-16
Är pollare ett bra alternativ för mig?Hej Per-Arne,
Den pollare som du tittat på (Halvautomatisk pollare Scudo-G,
art nr: SCU13-001) åker ner under marken genom att du låser upp med nyckel och trycker ner den manuellt i marken och låser igen med nyckel.
Sen låser du upp för att pollaren ska åka upp igen. Dock så är dessa inte demonterbara (mobil) utan halvautomatiska, om det är till ambulans ska ni ha helautomatiska.
Eftersom det beror helt på vart den ska stå, vad den ska skydda samt användarna så ber jag dig att vänligen inkomma med en offertförfrågan med en specifikation på vad du är ute efter. Antingen via offertförmuläret här eller maila till info@skandinaviska.nu
Tack på förhand,
Med vänliga hälsningar,
Moa